V úterý 21. 2. 2023 jsme byli poctěni vzácnou návštěvou. Přivítali jsme mezi námi Její veličenstvo císařovnu Marii Terezii. Dozvěděli jsme se od ní spoustu zajímavostí ze života u císařského dvora...

... Co mě čeká, když se narodím jako císařský syn nebo jako císařská dcera? Budu mít soukromého učitele nebo mě pošlou do kláštera? S kým mě v 7 letech můj císařský tatíček zasnoubí, aby si zajistil spojenectví, mír a peníze? Jak bude můj/moje budoucí vypadat, až ho/ji poprvé ve svých 12 letech ve svatební den uvidím? Proč se začaly nosit spodky? Před čím se chránili šlechtici, když spali pod nebesy se závěsy? Jak dlouho si princezny oblékaly šaty, které vážily až 30 kg, a kolik dní nosily střevíčky, než je darovaly komorným? Proč byly zatahovány do korzetu, který se navíc vyztužoval pravítkem? Proč tak často omdlévaly? Z čeho se skládal jejich jídelníček, jak spaly a jak často se myly? Co všechno v sobě skrývaly jejich vysoké účesy? Odkud se dováželo mýdlo a kdy se na hradě museli umývat v rybím tuku? K čemu sloužily štětiny jezevce, co všechno se používalo místo pasty a čím se utírali na toaletě?...  

Když jsme si vyprávění císařovny vyslechli, rázem nás holky přešel sen stát se princeznou či královnou v 18. století. Žilo se jim moc těžce. Jsme vděčni za to, kde, jak a s kým prožíváme naše radostné dětství.