TZ Reportáž _ angličtina s Navotem

Školy v MAS Moravská cesta začínají zkoušet angličtinu s Navotem

Projekt Místní akční plán vzdělávání pro ORP Litovel II

Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008576

Rodilí mluvčí angličtiny na našich školách stále chybí. Je jich málo. Hlavně těch, kterým zároveň neschází schopnost učit a pro výuku dětí se hodí. Zvlášť na venkově či v malých městech jsou vzácní. Jsou přitom pro školy velkým přínosem. Aby se děti naučily anglicky, potřebují anglicky hlavně mluvit.

Navot z Izraele a Střemeníčka

Na výuku angličtiny rodilým mluvčím se zaměřila před 14 dny ve vesnických školách a v Litovli i Místní akční skupina (MAS) Moravská cesta. Nová aktivita vychází z projektu nazvaného Místní akční plán vzdělávání pro ORP Litovel II. Že to zní moc složitě? Jednoduše a konkrétně to funguje tak, že MAS zaplatí školám na svém území z 80 procent výuku rodilého mluvčího Navota Laufera. Navot pochází z Izraele. U nich doma mluvili anglicky, angličtinu pak vystudoval i na univerzitě na Haifě a později na Masarykově univerzitě v Brně. V regionu také není žádným nováčkem. Od roku 2001 žije se svou ženou a dětmi ve Střemeníčku, pracoval jako učitel v olomoucké ScioŠkole. „Zajímají mě jazyky a způsob, jakým se učíme. V mých hodinách děláme spoustu různých věcí a je to zábava,“ říká.

Do Křelova někdy po novém školním roce?

Navot se zvedá z křesla, na které si vzápětí sednu já. Vedle mě dopíjí kávu Dagmar Melicharová, která je ředitelkou školy v Křelově-Břuchotíně. „Moc se mně to líbilo. Mělo to spád a šmrnc. Myslím, že pro děti je to velmi motivující,“ říká mi s tím, že už s manažerkou domlouvají termín, který by měl vyjít někdy začátkem příštího školního roku.